شرایط افتتاح حساب بانکی در ترکیه

( 1 رای, میانگین: 5 از 5 )

ابتدا باید بگیم که فقط بانک زراعت برای ایرانی‌ها حساب باز می‌کنه. گاهی هم ایش بانک برای شرکت‌های ایرانی. از شرایط باز کردن حساب اینه که مبلغی بین ۱۰ الی ۳۰ هزار لیر به مدت ۱-۳ ماه بسته به نظر مدیر شعبه باید توی حسابتون بلوکه بشه.

البته بانک‌ها، سلیقه‌ای عمل می‌کنند و ممکنه یکی از شعبه‌های دور افتاده‌ی زراعت برای جلب مشتری هیچ پولی ازتون نخواد.

این بلوکه شدن پول خیلی هم به ضررتون نیست چون در این مدت بین ۱۷ تا ۲۴ درصد به سپرده شما سود تعلق می‌گیرد که یا آخر هرماه یا بعد از سه ماه، سود پول به حسابتون واریز میشه. مدارک لازم برای باز کردن حساب داشتن پاسپورت و شماره مالیاتی (ورگی نوماراسی) است که باید از اداره مالیات بگیرنش.

این نوع حساب که برای ایرانی‌ها باز میشه ارتباطی به مستر کارت یا ویزا کارت نداره و فقط از برخی از سایت‌های ترکیه در صورت فعال‌سازی میتونید خرید اینترنتی داشته‌باشید. 

اگر بخواهید مستر کارت یا ویزا کارت بگیرید باید با حساب‌تون خوب کار کنید و یا مبلغی رو بلوکه کنید.

تسهیلات هم به سختی به ایرانی‌ها میدن، مگر اینکه مجوز کاری از طریق کارکردن در یک شرکت بخصوص ترک رو داشته باشید که البته در اینصورت هم سختگیری‌هایی وجود داره.

یکی از دلایل این سختگیری‌ها عدم اتصال سیستم بانکی ایران به سیستم بانک جهانی و عدم شفافیت دارایی‌های ایرانی‌هاست.

اپلیکیشن و اینترنت بانک در این‌جا خیلی کاربردی هستن و حتی بعضی از کارها با مراجعه حضوری انجام نمیشه و فقط با اینترنت بانک میتونین انجامش بدین.

برای استفاده از اپلیکشن و اینترنت بانک داشتن شماره موبایل ترکیه الزامی است. کمیسیون و کارمزدها بخصوص برای انتقال بین بانکی بسیار بالاتر از ایران هستند.

روزهای شنبه و یک شنبه معمولا انتقال وجه انجام نمیشه مگر اینکه از یک بانک به همان بانک صورت بگیرد.

در مورد حساب‌های شرکتی هم موارد فوق صدق می‌کند و حتی شاید در مواردی سخت‌تر هم باشه. مثلا "در هنگام بازکردن حساب شرکتی بهتره نگیم که با ایران تجارت می‌کنیم."

سود بانکی در بانک‌های ترکیه بین ۱۷ تا ۲۴ درصده که براساس مبلغ، نوع سپرده و حتی شعبه بانک متفاوته و خوبه بدونین که قابل چانه زدن هم هست.

در ترکیه برخلاف ایران به سپرده دراز مدت سود زیادی تعلق نمی‌گیره و معمولا بانک‌ها تمایل دارند که قراردادهای ۳ تا ۶ ماهه ببندن. بنابراین بدونین که باید برنامه‌ریزی کنین برای سپرده‌گذاری در بانک.

نوشتن دیدگاه