انواع و شرایط تحصیل در مدارس ترکیه

مدارس ایرانی:

دو مدرسه ایرانی وابسته به آموزش و پرورش ایران در شهرهای استانبول و آنکارا وجود دارد که عبارتند از:

 • مجتمع آموزشی فجر استانبول
 • مجتمع آموزشی بیست و دو بهمن آنکارا

هر دو این مدارس طبق روش مدارس ایران اداره شده و برنامه درسی آن‌ها مطابق قوانین جمهوری اسلامی می‌باشد.

سه نوع مدرسه غیر ایرانی هم در ترکیه وجود دارد که عبارتند از:

 • مدارس دولتی:  برنامه درسی این مدارس بر طبق برنامه مصوب آموزش و پرورش ترکیه بوده و در تمام مدارس دولتی بصورت یکسان اجرا می‌شود.

  تحصیل در این مدارس رایگان است. برای ثبت نام در چنین مدارسی بایستی کار اقامت، برگه نفوس و اجاره نامه یا سند مالکیت منزل ارائه گردد و دانش آموز فقط می‌تواند در مدارسی که در حوزه منزل او قرار می‌گیرد ثبت نام نماید.

  دانش آموزانی که در هنگام ثبت نام کارت اقامت نداشته باشند بصورت مهمان ثبت نام می‌شوند تا در فرصت دیگر کارت اقامت ارائه گردد.

 • مدارس خصوصی ترک یا کالج‌ها : این نوع مدارس دارای شهریه بوده و از امکانات آموزشی و برنامه‌های فوق برنامه علاوه بر برنامه درسی مصوب آموزش و پرورش ترکیه برخوردار است. برنامه‌های فوق برنامه این مدارس شامل تدریس زبان‌های خارجی، موسیقی یا هنرهای دیگر می‌باشد.

  شهریه مدارس خصوصی یا کالج‌ها در ترکیه از سالیانه ده هزار لیر تا سی هزار لیر متغیر هست که بنا بر مقطع تحصیلی، مکان، نوع خدمات و موارد دیگر تعیین می‌شود.

  زبان رسمی تدریس در این مدارس ترکی می‌باشد. در مدارس خصوصی ترک زبان، زبان تدریس و کتاب‌ها، ترکی بوده و زبان‌های خارجی دیگر به صورت تقویتی استفاده می‌شود.

 • مدارس بین‌المللی یا اینترنشنال: این نوع مدارس اغلب شعبه‌ای از مدارس اروپایی، آمریکایی یا کانادایی می‌باشند که برنامه آموزشی آن‌ها مطابق کشورهای یاد شده‌است. طبیعتا این نوع مدارس از امکانات بیشتری برخوردار بوده و زبان رسمی تدریس در این نوع مدارس به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی می‌باشد. البته زبان ترکی نیز در این مدارس بعنوان زبان دوم تدریس می‌شود.

  شهریه این مدارس بین پنج هزار تا حتی پنجاه هزار دلار در سال می‌باشد.

اگر از ایران می‌آیید، کل مدارک تحصیلی فرزندتان را از مدرسه دریافت و مهر آموزش و پرورش را بر روی مدارک اخذ نموده و چنانچه قصد ثبت نام در مدارس ایرانی را دارید همین مدارک را تحویل مدرسه نمایید.

اما اگر قصد ثبت نام در مدارس ترک را دارید، در استانبول به آدرس سلطان احمد، اداره آموزش و پرورش برای دنکلیک جهت معادل‌سازی ببرید و فقط آخرین کارنامه را ترجمه و تحویل دهید.

نوشتن دیدگاه