شهر افسانه‌ای تراوا

شهر افسانه‌ای تراوا

تراوا (Troy) نام شهری باستانی در شمال غربی ترکیه امروزی است. این شهر باستانی در استان "چاناک کاله" به فاصله ۳۰ کیلومتری از جنوب غربی استان آنکارا و در کناره کوه آیدا با قدمتی ۴ هزار ساله، یکی از معروف ترین میراث‌های تاریخی جهان محسوب می‌شود.

براساس افسانه یونانی هومر در ایلیاد و ادیسه، جنگی بزرگ بین تراوا و پادشاه اسپارت رخ داد که موجب ویرانی آن شهر گردید. در ادامه این جنگ، پریس فرزند شاه تروا که نزد شاه اسپارت مهمان بود، عاشق هلن همسر شاه اسپارت می‌شود.

این عشق به اندازه‌ای آتشین بود که موجب شد با وجود تمام خطرات احتمالی، هلن (همسر شاه اسپارت) به همراه پریس جوان به شهر تراوا فرار کنند. با این اتفاق، پادشاه اسپارت که سال‌ها رویای حکومت در تراوا را در سر می‌پروراند تصمیم گرفت به آنجا حمله کند. در جریان این جنگ، پادشاه اسپارت با کمک امپراطوری یونان، از مسیر دریا به شهر تراوا حمله و شهر را محاصره کردند.

از آنجایی که دور تا دور شهر تراوا را دیواره دفاعی بلندی احاطه کرده‌بود و عملا ورود را برای اسپارتی‌ها غیر ممکن کرده بود، محاصره شهر در حدود ۱۰ سال به طول انجامید. در نهایت در سال دهم یکی از جنگجویان به نام اودیسه پیشنهادی داد تا یک اسب چوبی غول پیکر بسازند. گنجایش این اسب برابر با حدود ۳۰ تن جنگجوی یونانی درنظر گرفته شده‌بود. جنگجویان یونانی را در آن جای دادند و مابقی جنگجویان سوار کشتی شده و پنهان شدند.

به این ترتیب ساحل خالی شد. مردم تروی فکر کردند که اسپارتی‌ها خسته شدند و به سرزمین خود بازگشته‌اند به این سبب با خوشحالی اسب چوبی را به داخل شهر برده و جشن گرفتند.

از طرفی درهنگام شب، زمانی که همگی به خواب رفتند سربازان اسپارت از داخل اسب بیرون آمدند و دروازه شهر را باز کردند. همزمان با این کار، سربازان دیگر که داخل کشتی‌ها پنهان شده‌بوند بازگشتند و به شهر تراوا حمله ور شدند، همه جا را آتش زدند و غارت کردند.

امروزه از آن شهر بزرگ که همه رویای سلطنتش را داشتند تنها خرابه‌هایی در شمال غربی ترکیه، در نزدیکی شهر چاناکاله باقی مانده‌است.

این اثر بزرگ تاریخی در لیست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارد و همه ساله توسط توریست‌های زیادی مورد بازدید قرار می‌گیرد. در این منطقه یک اسب چوبی بزرگ نیز ساخته شده‌است تا یادآور افسانه تراوا باشد.

نوشتن دیدگاه