موزه موزاییک زیگما در ترکیه

موزه موزاییک زیگما در ترکیه

موزه موزاییک زیگما (Zeugma) با مساحتی در حدود ۱۷۰۰ متر مربع، به عنوان بزرگترین موزه موزاییک در تمام دنیا شهرت دارد.

این موزه که در شهر تاریخی غازی آنتپ واقع شده و نمایشگاهی به شدت دیدنی و چشمگیر را از شهر باستانی زیگما نمایش می‌دهد. این موزاییک‌ها نخست در معرض خطر آب گرفتگی و سیل قرار داشتند اکنون با توجه به پروژه‌ای که از سال ۲۰۰۰ اجرا شد در مکانی امن نگه داری می‌شوند.

در بین این موزاییک‌ها طرح‌های بسیار زیبایی وجود دارند که با توجه به قدمت آن‌ها، هنر و زیبایی چشمنوازی دارند که هر بیننده‌ای را به حیرت وا می‌دارد.

این موزه از تاریخ ۹ سپتامبر سال ۲۰۱۱ برای بازدید عموم بازگشایی شد. طرحی از دختر کولی در اتاقی تاریک معروفترین اثر این موزه است که با عنوان اثری فوق‌العاده و محبوب در تمام دنیا شهرت دارد.

جالب است بدانید که ۱۲ قطعه از موزاییک دختر کولی در سال ۱۹۶۰ توسط حفاری‌های غیرقانونی کشف و  از کشور ترکیه به صورت قاچاق خارج شد‌ند. این آثار باستانی در سال ۱۹۶۵ با قیمت ۳۵ هزار دلار توسط تاجر آثار هنری آمریکایی، پیتر مارک به دانشگاه ویلینگ گرین واقع در ایالت اوهایوی آمریکا فروخته شده‌بود.

نهایتا با تلاش‌های بسیار دولت ترکیه موفق شد تمامی آن ۱۲ قطعه از اثر باستانی موزاییک "دختر کولی" را از آمریکا به کشور ترکیه بازگردانده شوند و در جایگاه اصلی خود، موزه موزاییک زیگمای شهر غازی آنتپ، بار دیگر به نمایش گذاشته شوند.

نوشتن دیدگاه