دانشگاه ترکیه

بهترین دانشگاه‌های ترکیه

در پست قبلی درباره وضعیت تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه و همچنین مقام این کشور در رتبه بندی جهانی توضیح دادیم. در حال حاضر ترکیه به عنوان یکی از مهم‌ترین مقصد‌‌های آموزشی برای دانشجویان خارجی مطرح است. دلیل این امر هم امکانات ویژه آموزشی با استندارد جهانی در کنار هزینه اقتصادی تحصیل و زندگی در ترکیه است که دانشجویان را به خود جذب می‌کند.

همچنین دانشجویان پس از فارق‌التحصیلی در ترکیه می‌توانند به مدت یکسال اضافه بر تحصیل ویزای دانشجویی خود را تمدید کرده و اقدام به جستجوی کار در ترکیه کنند و پس از ۵ سال کار مداوم، اقامت دائم ترکیه را بدست آورند. میتوان گفت تمامی دانشگاه‌های ترکیه دارای مدرک معتبری‌ هستند و نیز همه آنها از توافقات بین‌المللی پیروی می‌کنند. اما امروز قصد داریم دیدی کلی بر ۵ تا از برترین دانشگاه‌های ترکیه داشته باشیم و بفهمیم بهترین دانشگاه‌های ترکیه کدامند.

دانشگاه فنی خاورمیانه در ترکیه

۱- دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)

دانشگاه فنی خاورمیانه، مستقر در پایتخت ترکیه آنکارا، امسال با چند پله صعود رتبه هشتم EECA (دانشگاه‌های کشورهای شرق اروپا و آسیای مرکزی) را بدست آورد. حوضه تخصص این دانشگاه علوم طبیعی و علوم اجتماعیست که در سال ۱۹۵۶ با هدف توسعه ترکیه و کشور‌‌های خاورمیانه تاسیس شد. امروزه حدود ۳۱۰۰۰ نفر دانشجوی فعال دارد و بسیاری از آن ها دانشجویان انتقالی هستند که برای یک ترم یا یک سال در این دانشگاه شرکت می‌کنند. از آنجایی که تقاضا برای این دانشگاه بسیار بالاست، MTEU قادر است تنها ۱.۵ درصد از متقاضیان سالانه خود که تعدادشان بیش از ۱.۵ میلیون نفر است را پذیرا باشد. زبان تدریس در این دانشگاه هم انگلیسی می‌باشد.

دانشگاه bolgazici

۲- دانشگاه Boğaziçi

این دانشگاه هم در ۱۰ دانشگاه برتر EECA (با رتبه دهم) قرار می‌گیرد. در سال ۱۸۶۳ با نام کالج رابرت تحت عنوان اولین دانشگاه آمریکایی خارج از خاک آمریکا تاسیس شد. دانشگاه Boğaziçi در نزدیکی تنگه ای به همین نام و قلعه تاریخی رومیلی در استانبول واقع شده است. همانند دانشگاه فنی خاورمیانه، زبان تدریس در این دانشگاه هم زبان انگلیسی می‌باشد. این را هم باید اضافه کرد که دانشگاه Boğaziçi پیوندی مستقیم و قوی با سیستم آموزش عالی آمریکا دارد.

دانشگاه کوچ در ترکیه

۳- دانشگاه Koç

دانشگاه Koç در سال ۱۹۹۳ در استانبول تاسیس شد و در حال حاضر رتبه دوازدهم را در رتبه بندی EECA به خود اختصاص داده. نام این دانشگاه نیز از موسس آن، کارآفرین و خیّر ترکیه ای، وهبی کوچ گرفته شده است. به عنوان یکی از معتبرترین موسسات آموزش عالی ترکیه،‌دانشگاه کوچ آموزش را در سطحی جهانی، در ۲۲ برنامه کارشناسی، ۳۲ برنامه ارشد و ۱۸ دوره دکترا ارائه میدهد و درحال حاضر ۵۵۰۰ دانشجوی فعال دارد. این دانشگاه هدف خود را اینگونه توصیف می‌کند که قصد دارد افرادی را با بیشترین میزان صلاحیت در سطح بین‌الملل پرورش دهد که بتوانند خلاقانه و مستقل فکر کنند و رهبرانی با اعتماد به نفس بالا باشند.

دانشگاه بیل کنت ترکیه

۴- دانشگاه bilkent

دانشگاه بیلکنت با رتبه چهاردهم در رتبه بندی EECA، نام خود را از لغت ترکی blim و kenti گرفته که به معنای شهر دانش است. دانشگاه Bilkent اولین موسسه غیر انتفاعی خصوصی ترکیه بود که در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد و در حال حاضر دارای گسترده‌ترین کتابخانه دانشگاهی کشور محسوب می‌شود. دانشگاه بیلکنت از معتبرترین دانشگاه های فعال در زمینه تحقیقات است و حدود ۱۳۰۰۰ دانشجو در ۹ دانشکده و ۲ مدرسه حرفه ای چهار ساله دارد که بیشتر آنان هم دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشگاه سابانجی در ترکیه

۵- دانشگاه Sabanci

دانشگاه سابانجی هم از دیگر دانشگاه‌های واقع در استانبول است که در رتبه بندی دانشگاه‌‌های ترکیه رتبه پنجم و در EECA جایگاه هجدهم را داراست. از دانشگاه‌های جوان ترکیه محسوب می‌شود که از سال ۱۹۹۹ فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ دانشجو دارد. طیف گسترده ای از رشته‌ها در دو دانشکده مهندسی-علوم طبیعی (FENS) و هنر-علوم اجتماعی(FASS) در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان ارائه می‌شود و حدود ۴۲ درصد از دانشجویان مشمول دریافت بورسیه می‌شوند.

نوشتن دیدگاه