بیمه درمانی SGK ترکیه برای خارجی‌ها

بدون شک بیمه درمانی یکی از بزرگترین دغدغده‌های‌‌ خارجی‌های مقیم ترکیه محسوب می‌شود. همه ما این حق را داریم که از پوشش بیمه درمانی در صورت وقوع بیماری یا مواقع اضطراری برخوردار باشیم و دل‌مان ازین بابت قرص باشد.

افرادی که بالای ۶۵ سال سن داشته باشند مجبور نیستند که خود را حتما در ترکیه بیمه کنند و قانونی در رابطه آن‌ها وجود ندارد اما اگر سن‌تان پایین‌تر از ۶۵ سال باشد و قصد دریافت هرگونه اقامتی را داشته باشید، شما موظف هستید که برای بیمه درمانی این کشور اقدام کنید.

متاسفانه خیلی از خارجی‌ها از هزینه‌ بیمه‌های خصوصی شکایت دارند و وجود بند‌های پنهان و شرایط و ضوابط خاص در قرارداد بیمه باعث می‌شوند که مهاجران به این شرکت‌های بیمه اعتماد نکنند. به همین دلیل مهاجران به طرح مصوب دولت ترکیه یعنی SGK رو می‌آورند.

خارجی‌هایی که به مدت یکسال در ترکیه زندگی کرده باشند واجد شرایط دریافت SGK می‌باشند. این پوشش به دارندگان این امکان را می‌دهد که در بیمارستان‌های دولتی این کشور به صورت رایگان معالجه شوند و در کنار آن هزینه دارو‌های دریافتی هم کاهش یابند. در بعضی از مواقع با توجه به نوع مراجعه برخی از مراکز خصوصی هم با این پوشش برای بیمار تخفیفی را قائل می‌شوند.

دارندگان ماهانه ۶۱۴ لیر را به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کنند و این مقدار برای افراد مجرد و متاهل یکسان است و سالانه به مقدار آن اضافه می‌شود. پس از تاییدیه مرکز، برای دسترسی به مراقبت‌های پزشکی و درمانی کار‌تی را با قابلیت پیگیری به شما تحویل می‌دهند. لازم به ذکر است که SGK بیماری‌های مربوط به گذشته و فعلی مثل سرطان و دیابت را پوشش نمی‌دهد.

 دریافت بیمه درمانی SGK

برای شروع فرآیند دریافت به دفتر SGK محلی خود مراجعه کنید تا جزئیات دقیق را بیابید. این فرآیند ممکن است برای هر شعبه خاص خودش باشد.

آن‌ها چگونگی درخواست و اسنادی که باید ارائه دهید را برا‌یتان تشریح می‌کنند. ممکن است اولین مرحله درخواست شما کمی طول بکشد. زیرا اگر سن‌تان زیر ۶۵ سال باشد، نمی‌توانید بدون پوشش بیمه درمانی اقامت بگیریدو همزمان اگر اقامت نداشته باشید نمی‌توانید در سیستم ثبت‌نام کنید. بنابراین این دو فرآیند با یکدیگر همپوشانی خواهند داشت.

در کنار فرم درخواست، کپی‌هایی از گذر‌نامه و تاییدیه پزشک باید ارائه داده شوند. همچنین به مدرک آدرس خود که توسط دفتر محلی (Nufus) صادر شده است نیز نیاز دارید.

پس از ثبت نام، دفتر SGK یک سند موقت برای نشان دادن به دفتر اخذ اقامت به شما تحویل می‌دهد و به همین ترتیب یک سند موقت نیز از دفتر اقامت دریافت خواهید کرد.

برای پرداخت حق بیمه هر ماه می‌توانید از طریق آنلاین یا از طریق بانک‌های معتبر ترکیه پول را واریز کنید. اما هنگام تمدید مجوز اقامت خود باید مجددا به دفتر SGK مراجعه کنید تا سوابقتان به روز شود و پوشش خود را برگردانید.

برای دریافت اطلاعات در امور مهاجرت ترکیه، اقامت دائم ترکیه، و خرید ملک در ترکیه می‌توانید با مشاورین فارسی‌ زبان ما در ترکیه تماس حاصل کنید

نوشتن دیدگاه