بسیاری از افراد که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند ممکن است تفاوت اقامت با شهروندی ترکیه را ندانند، به همین علت به اشتباه برداشت یکسانی ار مفهوم آن‌ها دارند.ما در این پست همراه باشید تا با تفاوت‌های شهروندی و اقامت در ترکیه آشنا شوید.

تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه برای مهاجرت، در حق حقوق‌شان در کشور ترکیه است. مهم‌ترین تفاوت اقامت با شهروندی ترکیه در این است در اقامت ترکیه به فرد به عنوان یک تبعه خارجی اجازه داده می‌شود در ترکیه زندگی کند اما از مزایای شهروندی ترکیه و پاسپورت ترکیه بهره‌مند نمی‌شود.

اقامت ترکیه شامل: اقامت توریستی، اقامت از طریق کار، اقامت تحصیلی، اقامت از طریق خرید ملک، اقامت از طریق ازدواج و ... می‌باشد.

اقامت کشور ترکیه بر اساس قوانین اقامت کشور می‌باشد، اگر فردی بخواهد برای مدت طولانی در ترکیه اقامت داشته باشد باید برای اقامت ترکیه اقدام کند.

در اقامت توریستی که به آن اقامت یکساله کشور ترکیه هم گفته می‌شود، به فرد اجازه اقامت یکساله در ترکیه داده می‌شود اا فرد اجازه کار رسمی در ترکیه را ندارد. اقامت یکساله بعد از پایان مدت آن می‌بایستی تمدید شود، در این نوع اقامت شخص باید اقدام به اجاره ملک در ترکیه نماید پ نسبت به در کردن فرم راندوو و سپس دریافت کارت کیملیک اقدام کند. در صورتی که مدارک کامل باشد به فرد و اعضای خانواده وی (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) اقامت یکساله داده می‌شود.

لازم است بدانید اقامت یکساله در ترکیه محدود به اقامت توریستی نمی‌باشد بلکه اقامت کاری و تجصیلی را نیز شامل می‌شود که هر کدام از این موارد شرایط خاص خودش را دارد.

در مقابل وقتی دولت ترکیه به فردی شهروندی یا تابعیت ترکیه را می‌دهد، او به عنوان شهروند ترک شناخته خواهد شد.

مثلا اگر فردی با سرمایه‌گذاری مانند خرید ملک یا ثبت شرکت بتواند شهروندی ترکیه را بگیرد، از تمام مزایای شهروندی ترکیه و کسب پاسپورت ترکیه بهره‌مند خواهد شد.

تفاوت اقامت با شهروند در ترکیه زمانی می‌تواند به خوبی نمود پیدا کند که بدانید داشتن تابعیت کشور ترکیه، کشوری که در دنیا نفوذ داشته و جایگاه آن در مجامع بین‌المللی حائز اهمیت است، می‌تواند برای شما در مواجهه با مشکلات و مسائل حقوقی در جای جای دنیا کارت برنده باشد.

با داشتن اقامت در کشور دترکیه شما تنها می‌توانید بدون نیاز به تمدید اقامت یا بدون نیاز به ویزا ، در خاک این کشور سکونت داشته باشید و در انجام امور اداری، تحصیلی، تجاری با محدودیت‌هایی مواجهه خواهید بود.

اما با اخذ شهروندی ترکیه، شما همانند یک شهروند ترک به حساب می‌آیید و از تمامی حقوق آن برخوردار خواهید بود. برای مثال می‌توانید رای بدهید، فرزندانتان را به مدارس دولتی بفرستید، مجوز کار دریافت کنید و ...

فرد با اخذ اقامت شهروندی  ترکیه می‌تواند نسبت به استیفاء حقوق خود و جلوگیری از ضایع شدن آن اقدام نماید. این در حالی است که این موضوع در ارتباط با شهروندان کشور ایران بسیار پایی است و در کشورهای دیگر کمترین حقوق را دارند، مثلا می‌توانید مشهاده کنید که به راحتی اموالشان تپقیف می‌شود، حساب‌هایشان بلوکه می‌شود و یا از خاک آن کشور اخراج می‌شوند.

برای اینکه بتوانید در کشور ترکیه کار کنید، باید مجوز کار دریافت کنید، شرکتی در این کشور ثبت کنید و یا شهروند ترکیه باشید. بنابراین فقط با داشتن اقامت در این کشور، نمی‌توانید مجوز کار دریافت کنید.

شهروندان ترکیه می‌توانند به راحتی به بیش از صد کشور جهان بدون داشتن ویزا سفر کنند، بر اساس مفاد قرارداد آنکارا، در اتحادیه اروپا و انگلستان سکونت داشته و از حقوق شهروندی برخوردار باشند.

چطور می‌توانیم اقامت و شهروندی ترکیه را دریافت کنیم؟

با خرید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار امریکا، می ةوانید بلافاصله برای اخذ شهروندی این کشور اقدام کنید، پس از آن نیز می‌توانید پاسپورت و گذرنامه را دریافت کنید. اما اگر ملکی با ارزش کمتر خریداری کنید یا تنها به اجاره ملک بپردازید، با تمدید اقامت خود تا ۸ سال می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید