جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی شهر بورسا کدامند؟

اگر به هر کدام از راهنما‌های سفر به ترکیه در طول ده سال اخیر نگاه کنید، حتما درآن‌ها از چند مکان دیدنی در شهر بورسا یاد شده است. با اینکه مدت‌ها پیش کسی خارج از ترکیه اسم شهر بورسا را هم نشنیده بود در حاضر این شهر میزبان هزاران گردشگر مستقل و گروه‌های تور‌های مسافرتیست.

از هر شهروند ترکی درباره شهر بورسا سوال کنید آن‌ها شروع می‌کنند به لیست کردن دلایلی که چرا باید از این شهر دیدن کنید. شناخت از این شهر نمادین و جاذبه‌های آن نه تنها لذت بخش است بلکه به شما کمک می‌کند تا فرهنگ، سنت‌ها و رویه زندگی امروزی ترکیه را به شیوه‌ای بهتر درک کنید.

بنابراین بدون تردید ما می‌گوییم که شهر بورسا ارزش سفر کردن را دارد. اما قبل از آنکه به معرفی مکان‌های دینی شهر بورسا بپردازیم بد نیست کمی درباره تاریخ و جغرافیای این شهر بدانیم و به این بپردازیم که بورسای امروز چگونه این جایگاه نمادین خود را در ترکیه بدست آورده است.

برای دریافت هرگونه اطلاعات در امور مهاجرت و خرید ملک در ترکیه می‌توانید با مشاورین فارسی‌ زبان ما در ترکیه تماس حاصل کنید.

بورسا واقع در شمال غربی آناتولی تنها دو و نیم ساعت با ماشین از استانبول فاصله دارد و این موضوع باعث می‌شود که شهر بورسا برای افراد محلی به یکی از محبوب‌ترین مقصد‌ها برای تعطیلات آخر هفته مبدل شود. همینطور بهتر است بدانید که نام دیگر بورسا شهر سبز است.

جذابیت‌های بورسا: مکان‌های دیدنی

تراکم بالای پارک‌ها، فضای سبز و کوه‌های بلند اطراف، شهر بورسا را به یکی از سبز‌ترین مناطق ترکیه تبدیل کرده است. نام شهر سبز متعلق به تمام استان بورسا می‌باشد و این شامل روستا‌های اطراف نیز می‌شود. این استان چهارمین شهر بزرگ و پرجمعیت ترکیه است. اگر به کتاب‌های تاریخی رجوع کنیم می‌فهمیم که شهرت این شهر از قرن ۱۴ میلادی آغاز می‌شود. زمانی که امپراطوری عثمانی این شهر را از سلطه امپراطوری بیزانس خارج می‌کند و بر تصرف خود در می‌آورد. در همین زمان بود که فرهنگ و معماری عثمانی ۱۰۰ سال قبل از تصرف استانبول در شهر بورسا به عنوان اولین پایتخت شروع به شکل گیری کرد.

تاریخچه این شهر در کنار زندگی مدرن هر دو دلایل متعددی را برای گردشگران لیست می‌کنند که برای تست کردن غذا‌ها، دیدن سنت‌ها و تماشای مکان‌های دیدنی شهر که اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند، به این شهر زیبا سفر کنید.

کوه اولدا و تله‌کابین

به عنوان یکی از بهترین مراکز پیست اسکی در ترکیه، تفریح در کوه اولدا تنها به ماه‌های زمستان محدود نمی‌شود. در طول تمام سال تله‌کابین این منطقه صد‌ها مسافر و گردشگر را از کوه بالا می‌برد تا آن‌ها از جاذبه‌های فصلی این منطقه لذت ببرند. در طول زمستان می‌توانید برای اسکی و اسنوبورد به دامنه‌های این کوه سفر کنید و در فصل بهار برای کوه‌پیمایی و پیاده روی اولدا را انتخاب کنید. همچنین سافاری موتور چهارچرخ هم در این مکان موجود است. در تابستان می‌توانید در اولدا پیک‌نیک بزنید و در فصل پاییز از تعادل رنگ‌های این منطقه لذت ببرید.

مسجد جامع بورسا

یکی دیگر از جذابیت‌های دینی بورسا، مسجد بزرگ بورسا متعلق به قرن ۱۴ است. شهرت این مسجد به خاطر معماری منحصر به فرد آن است که دارای ۲۰ گنبد می‌باشد. همچنین یکی از گنبد‌ها دارا نور گیر است که نور طبیعی را وارد مسجد کرده و فضای عرفانی و معنوی خلق می‌کند. از دیگر بخش‌های جذاب این مسجد می‌توان به طراحی داخلی آن اشاره کرد. همچنین این مسجد را به خاطر وجود ۱۹۲ کتیبه خطی در آن به لقب «موزه اسلام» هم می‌شناسند.

روستای جمعه‌لی‌قزق

در نگاه اول ممکن است این روستا مثل یک روستای معمولی برای‌تان بنظر برسد. اما به دلیل سنگ‌فرش‌ها و خانه‌های قدیمی روستا که مربوط به دوره عثمانی هستند، این منطقه در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار می‌گیرد. روستای جمعه‌لی‌قزق با انعکاس سبکی خاص از معماری که دیگر مشابه آن را اشاهد نیستیم توانسته در فهرست یونسکو وارد شود. شما می‌توانید ساعت‌ها و یا تمام روز به کاوش در این روستای تاریخی بپردازید و از آن بهتر، لذت صبحانه سنتی ترکیه را در آن تجربه کنید. در سراسر ترکیه صرف صبحانه سنتی این کشور یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه مردم در آخر هفته‌هاست و در این زمان‌ها اغلب برای همین صبحانه دلچسب روستای جمعه‌لی‌قزق میزبان افراد بومی و گردشگر‌هاست.

 

نوشتن دیدگاه