مزایای خرید ملک در ترکیه چیست؟

امروزه تبلیغات سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه را در همه جا مشاهده می‌کنیم. اما آیا واقعا خرید ملک در ترکیه سرمایه‌گذاری خوبی محسوب می‌شود و اینکه آیا معامله پول‌های‌مان در ازای یک سوییت لوکس در استانبول تصمیم عاقلانه‌ایست؟

افت ارزش لیر ترکیه در برابر رونق املاک

در ماه آگوست سال ۲۰۱۸، تحریم‌های اعمال شده آمریکا، ارزش لیر ترکیه را از ۴.۵ واحد به ۶ الی ۹ واحد در برابر پوند پایین آورد و این موضوع لیر را به اوج بحران ارزی خود فرستاد. این موضوع توجه خارجی‌هایی که پول‌شان در برابر لیر ارزش بیشتری پیدا کرده بود را به خود جلب کرد و املاک ترکیه را برای آن‌ها بیش از همیشه مقرون به صرفه کرد. سرمایه‌گذار‌ها از تمام نقاط جهان به خصوص از آلمان، انگیس و خاورمیانه تمام پرواز‌های ترکیه را برای خود رزروز کردند و برای ارزیابی و سرمایه‌گذاری به ترکیه آمدند. آمار‌های رسمی موسسه آماری ترکیه (turkstat) نشان می‌دهند که در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ درصد فروش ملک به اتباع خارجی تا ۱۲۹.۶ درصد افزایش داشته و پس از آن در ماه سپتامبر همان سال این رقم تا ۱۵۱.۱ درصد هم پیش‌رفته است. یک رشد قابل توجه و بی سابقه. بیشتر این خرید‌ها از اتباع خاورمیانه صورت گرفت اما در بین آن‌ها اروپایی‌ها و روس‌ها هم در بالا رفتن این ارقام سهیم بودند. در حال حاضر با وجود ثابت شدن وضعیت لیر و خارج شدن از بحران (ارزش ۷.۲ واحدی نسبت به پوند)، نرخ فروش ملک در ترکیه همچنان بالاست و املاک این کشور را به یکی از جذاب‌ترین بستر‌ها برای سرمایه‌گذار‌های خارجی تبدیل می‌کند. همه این‌ها بعلاوه صنعت رو به رشد ترکیه در کنار ارائه سبک زندگی خاص برای خارجی‌ها موقعیتی را به وجود آوردند که از آن به عنوان «رونق املاک ترکیه» یاد می‌کنند.

در مطلب امروز به بررسی ۴ مورد از بهترین مزایای خرید ملک در ترکیه خواهیم پرداخت و به این می‌پردازیم که چه چیزی باعث می‌شود سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه تصمیم درستی باشد. با ما همراه باشید:

۴ دلیل برای سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه:

قانون شهروندی ترکیه

در تلاش برای افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و ورود ارز به کشور، با سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه به ارزش ۲۵۰،۰۰۰ دلار و نگه‌داشتن آن تا به مدت حداقل سه سال می‌توانید شهروندی ترکیه را برای خود تضمین کنید. پیش از این تنها کسانی می‌توانستند برای شهروندی ترکیه اقدام کنند که ارزش سرمایه‌گذاری آن‌ها به یک میلیون دلار می‌رسید و قطعا این کاهش هزینه کار را برای خیلی‌ها آسان‌تر می‌کند. مقامات ترکیه انتظار دارند این اقدام سبب شود فروش ملک در ترکیه تا دو برابر افزایش پیدا کند و رونق خرید و فروش ملک پیوسته رو به رشد و در حال جریان باشد. در حال حاضر این طرح به خوبی در حال انجام شدن و نتیجه دادن است. فروش ملک به خارجی‌‌ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه املاکی‌های ترکیه مخاطبان زیادی پیدا کرده‌اند و از رشد سود خود بهره می‌برند.

پروسه سریع و آسان خرید ملک در ترکیه

ترکیه در سال‌های اخیر، اصلاحات بسیاری را برای هموار کردن مسیر سرمایه‌گذار‌ان در قوانین و مقررات خرید ملک در این کشور ایجاد کرده است. در حال حاضر خرید ملک در ترکیه به سریع‌ترین و آسان‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود. در بسیاری از موارد آپارتمان‌ها و ویلا‌های موجود در ترکیه می‌توانند در مدت ۲۴ ساعت خریداری شوند. تخفیف‌های مالیاتی بر ارزش افزوده نیز به افزایش این معاملات کمک می‌کنند. همچنین برای ایمنی و اطمینان خریدار، کشور ترکیه چارچوب محکمی را تدارک دیده تا مجموعه‌های یک شبه و غیر حرفه‌ای از صحنه حذف شوند و معاملات تنها با مجموعه‌های ثبت شده در حضور نماینده قانون امکان پذیر باشد.

همچنین بخوانید در: راهنمای خرید ملک در استانبول

تقاضای بالا برای اجاره

تقاضای اجاره ملک در استانبول و به کل شهر‌های ساحلی ترکیه رو به افزایش است. نرخ ارز سبب شده تا بازار توریستی کوتاه مدت در ترکیه سوددهی بالایی داشته باشد و در حال حاضر کمبود مکان در شهر یک نیاز طولانی مدت به حساب می‌آید. در ابتدا پروسه اجاره ملک در ترکیه دارای مراحل دشواری بود که بسیاری از خریداران را از خرید باز می‌داشت. اما در حال حاضر در هر شهر شرکت‌های مدیریتی جهت تسهیل و راحتی این امر آغاز به کار کرده‌اند که اطمینان می‌دهند املاک در چهارچوب حقوقی اجاره داده شوند و سوددهی داشته باشند. سود بالقوه این امر سرمایه‌گذاران بسیاری را به خود جلب کرده و اکنون بسیاری از آن‌ها از مزایای بازدهی آن بهره‌مند می‌شوند.

هزینه زندگی مقرون به صرفه

هزینه‌های زندگی در ترکیه یکی از عواملی است که می‌تواند زندگی در این کشور را برای خارجی‌ها آسان‌تر کند. آب و برق، مواد غذایی و تامین بسیاری از نیاز‌های اولیه و ثانویه در ترکیه به نسبت بسیاری از نقاط جهان مثل اروپا به حدی باورنکردنی ارزان است. این امر باعث شده تا جوامع مهاجر بیشتری در منطقه ساخته شود و خارجی‌ها ترکیه را به کشور‌هایی مثل اسپانیا و یا پرتغال ترجیه دهند. زندگی مقرون به صرفه در کنار آب و هوای رویایی، مناظر خیره کننده و همچنین اضافه کردن دوز مهمان‌نوازی مردم ترکیه، یک برد را در سبک زندگی برای سرمایه‌گذاران تضمین می‌کند. بنابراین حالا می‌توانیم به این سوال پاسخ دهیم که چرا در ترکیه سرمایه‌گذاری کنیم. زیرا با عقل جور در می‌آید!


برای دریافت اطلاعات بیشتر و و مشاوره در جهت هرگونه خدمات مشاوره‌ای در رابطه با قوانین مهاجرتی ترکیه، اقامت و سرمایه‌گذاری می‌توانید با ما تماس حاصل کنید.

نوشتن دیدگاه