اخذ فرنچایز در ترکیه

اخذ فرانچایز در ترکیه

فرانچایز (نمایندگی) چیست؟

فرانچایز که اصطلاح عامیانه ای برای فَرنچایز (یا فرانشیز ) است به نوعی مجوز یا حق امتیاز برای استفاده از برند دیگران گفته میشود.

حق امتیازی که یک طرفاجازه می دهد تا به دانش ، فرآیندها و علائم تجاری اختصاصی کسب و کار صاحب امتیاز دسترسی داشته باشد.

این مجوز فرنچایز به فرد اجازه می‌دهد کالا یا خدماتی را تحت برند شرکت فرانچایز دهنده بفروشد. در ازای دریافت مجوز یا حق فرانچایز از صاحب امتیاز ، فرانچایزی معمولا هزینه اولیه راه اندازی و صدور مجوز سالانه را به فرانچایزر پرداخت می کند.

فرنچایز یک سیستم بازاریابی است که هدف آن ایجاد یک تصویر واحد درباره محصولات یا خدمات یک شرکت در ذهن مشتری میباشد.

در کل بحث فرانچایز مدلی برای انجام تجارت است. هنگامی که شما قرارداد فرانچایز را امضا مینمایید، عملا صاحب امتیاز، نام تجاری و سیستم تجاری کسب و کار شما را کنترل میکند و شما برای مدت زمان مشخصی آن مدیریت می‌نمایید. صاحب امتیاز به شما حق می دهد که مشاغل متناسب با سیستم خود را طبق توافقنامه فرانچایز به شما می گوید که در پایان این دوره چه اتفاقی خواهد افتاد ، و در برخی موارد ممکن است که نتوانید فرنچایز خود را حفظ کنید.

فرانچایزر: شرکت یا فردی است که به دیگری اجازه می دهد تا از برند یا سیستم خود برای فروش چیزی استفاده کند.

امتیاز گیرنده: کسب و کاری که مجاز به استفاده از برند و سیستم واگذارکنندهFranchisee

توافق نامه فرانچایز agreement Franchise: توافقنامه کتبی بین فرنچایزر و فرنچازی

انواع فرانچایز

فرانچایز با فرمت تجاری

فرنچایز با فرمت تجاری Franchising Format Business از انواع بیشتر شناخت شده است. در یک فرنچایز با فرمت تجاری ، صاحب امتیاز نه تنها نام تجاری ، محصولات و خدمات خود ، بلکه یک سیستم کامل را برای اداره تجارت در اختیار شرکت امتیاز گیرنده قرار می دهد.

صاحب امتیاز به طور کلی در انتخاب محل کسب و کار ، راهنماهای عملیاتی ، آموزش ، استانداردهای نام تجاری ، کنترل کیفیت ، استراتژی بازاریابی و پشتیبانی و مشاوره بازرگانی به امتیاز گیرنده کمک می‌نماید.

فرانچایز به شیوه سنتی

فرانچایز سنتی یا همان همکاری در توزیع کالا ، کمتر به صورت فرانچایز شناخته می شود.

در کل فروش بیشتر در این نوع همکاری مد نظر است. نمونه هایی از فرانچایز سنتی یا توزیع کالا را می توان در شیشه نوشابه سازی، پمپ بنزین، خودرو و سایر صنایع تولیدی یافت.

 

فرانچایز چگونه کار می کند

هنگامی که یک تجارت بخواهد سهم خود را در بازار افزایش دهد یا دامنه جغرافیایی خود را با هزینه کم افزایش دهد ، ممکن است برای محصول و نام برند خود فرانچایز ایجاد نماید.

. فرانچایز سرمایه گذاری مشترک بین صاحب امتیاز (فرانچایزر) و امتیاز گیرنده (فرانچایزی) است.

فرنچایز یک روش بسیار محبوب برای افرادی است که تازه شروع کار به کار نموده‌اند، به ویژه برای کسانی که مایل به فعالیت در یک صنعت کاملا رقابتی مانند صنعت فست فود هستند. یکی از بزرگترین مزایای خرید فرانچایز این است که شما به نام تجاری یک شرکت باسابقه و مستقر دسترسی دارید، به این معنی که برای رساندن نام و محصول خود به مشتریان نیازی به صرف منابع بیشتر برای برندسازی ندارید.

اصول و مقررات فرانچایز

قراردادهای فرانچایز پیچیده است و برای هر یک از شرکت های حقوقی متفاوت است..

به طور معمول، قرارداد فرانچایز دادن شامل سه دسته پرداخت است که باید توسط صاحب امتیاز به فرانشیز پرداخت شود

. ابتدا، امتیاز گیرنده باید حق استفاده از برند را به صورت پیش پرداخت خریداری کند

. ثانیا، صاحب امتیاز معمولا هزینه آموزش ، تجهیزات یا خدمات مشاوره تجاری را از امتیاز گیرنده دریافت می نماید

سرانجام، صاحب امتیاز حق امتیاز خود را به صورت یک عدد ثابت و یا درصدی از فروش تجارت به صورت سالیانه دریافت می‌نماید. توجه به این نکته مهم است که قرارداد فرانچایز موقت، مشابه اجاره یک کسب و کار است و به معنای مالکیت دایم توسط امتیاز گیرنده نیست. بسته به قرارداد فرانچایز، قراردادهای فرانچایز معمولا از ۵ تا ۳۰ سال به طول می انجامد. در صورت نقض یا فسخ زودرس قرارداد، مجازات یا عواقب جدی به دنبال خواهد داشت.

 

نقاط قوت و ضعف فرانچایز

سرمایه گذاری در فرانچایز مزایای بسیاری دارد و همچنین اشکالاتی نیز دارد. یک فرانچایز با یک شکل تجاری خاص شامل محصولات، خدمات، حتی لباس فرم کارمندان و نام برند است مانند مک دونالد.

بسته به نوع فرانچایز، شرکت امتیاز دهنده ممکن است پشتیبانی را در زمینه آموزش و برنامه ریزی مالی یا حتی تأمین کننده ها ارائه دهند. اما این روش حمایتی موجب تضمین موفقیت نیست.

از معایب آن می توان به هزینه های سنگین شروع به کار و همچنین هزینه های مستمر حق امتیاز اشاره کرد. برای مثال، کل برآورد هزینه ای که برای شروع فرانچایز مک دونالد باید هزینه می شود از ۱ میلیون دلار تا ۲.۲ میلیون دلار است. طبق تعریف ، فرانچایز گیرنده باید به صورت دائم هزینه حفظ امتیاز فرانچایز را به شرکت صاحب امتیاز به صورت درصدی از فروش یا عددی ثابت پرداخت نمایند.

میزان حق امتیاز فرانچایز (درصد پرداخت به مالک برند بابت استفاده از حق فرانچایز) می تواند از ۴٪ تا ۸٪ باشد.

از دیگر معایب آن می توان به عدم کنترل بر منطقه ای است که در آن جا این فرانچایز دایر میشود یا عدم امکان بروز خلاقیت در کالا یا خدمات و همچنین کمبود قابل توجه گزینه های تأمین مالی از طرف صاحب امتیاز اشاره کرد. سایر عواملی که بر همه مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند موقعیت نامناسب یا مدیریت نامناسب ، نیز میتواند از نقاط ضعف باشد.

فرنچایز در برابر استارتاپ

اگر نمی خواهید ایده شخص دیگری را برای راه اندازی یک کسب و کار را مدنظر داشته باشید، می توانید ایده خود را به کار بی اندازید.

در حالی که اگر استارتاپ Startup خود را تأسیس نمایید، دارای مزایای بسیاری است، در عین حال چه از نظر پولی و چه از نظر شخصی، ریسک هایی نیز در خود دارد. وقتی استارتاپ خود را شروع می کنید، تنها هستید و چیزهای ناشناخته بسیاری در پیرامون شما است.

آیا محصولات به فروش می رسد؟ آیا مشتریان آن محصول را دوست دارند؟ آیا به اندازه کافی برای بقای کسب و کار، درآمد کسب خواهم کرد؟ همچنین، میزان شکست استارتاپ ها زیاد است.

آمار نشان می دهد که ۲۵ ٪از مشاغل نوپا در سال اول زنده نمی مانند.

تقریبًا ۹۰% استارتاپ ها در ۵ سال اول، با شکست روبرو میشوند.

اگر قرار است تجارت شما دوام بیاورد، تنها شما هستید که باید برای تحقق آن تلاش نمایید. برای تبدیل رویای خود به واقعیت، می توانید ساعات طولانی و سخت و بدون پشتیبانی یا آموزش تخصصی، کار نمایید.

اگر این کار را به تنهایی و بدون هیچ تجربه ای انجام دهید، عرشه در مقابل شما قرار گرفته است. اگر تحمل این بار سنگین به نظر می رسد، ممکن است مسیر فرانچایز انتخاب عاقلانه تری باشد.

مردم فرانچایز را خریداری می کنند زیرا این مدل قبال جواب خود را پس داده است. این یک مدل کارآمد و آزمایش شده برای راه اندازی یک تجارت موفق به کارآفرینان ارائه می دهد. همچنین از آنها خواسته می شود تا مدل کسب و کار شخص دیگری را اجرا کنند. برای کسانی که ایده بزرگی دارند و درک درستی از نحوه اداره یک کسب و کار دارند، راه اندازی استارتاپ خود فرصتی برای آزادی شخصی و مالی و تصمیم گیری در مورد مناسب بودن مدل انتخابی  تنها کاری است که شما می توانید انجام دهید.

نوشتن دیدگاه