کسب و کار در ترکیه

کسب و کار در ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه و راه اندازی کسب و کار در ترکیه یکی از پر طرفدارترین گزینه‌های پیش روی ایرانیان علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و زندگی در این کشور است. داشتن یک کسب و کار در ترکیه به شما این فرصت را می‌دهد تا راحت‌تر با بازارهای جهانی تبادل مالی انجام دهید و فرصت‌های بیشتری برای افزایش سطح رفاه زندگی خود داشته باشید.

علاوه بر این، مزایایی همچون اخذ اقامت برای مدیرعامل شرکت، همسر و فرزندان، افتتاح حساب بانکی در ترکیه و دریافت بیزینس کارت در ترکیه باعث شده که تقاضا برای ثبت شرکت در ترکیه افزایش چشمگیری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد.

برای اینکه ببینید آیا شرایط ثبت شرکت در ترکیه و کسب و کار در ترکیه را دارید، از طریق خدمات مهاجرتی الماس گروپ واجد شرایط بودنتان را به طور دقیق‌تری بررسی کنید.

ثبت شرکت در ترکیه

طبق آخرین و جدیدترین قانون ترکیه، قبل از راه اندازی هر کسب و کاری در این کشور نیازمند ثبت شرکت در ترکیه هستند. شما چه بخواهید یک رستوران بزرگ در ترکیه راه اندازی کنید یا خیاطی کوچک خودتان را داشته باشید، ابتدا باید به فکر ثبت شرکت در ترکیه و انجام مراحل آن باشید. بعد از ثبت شرکت می‌توانید مجوز کسب و کار در ترکیه را بگیرید و بدون نگرانی سرمایه گذاری در ترکیه را انجام دهید. از طرف دیگر، دولت ترکیه در سال 2020 قانونی را تسویب کرده که اقامت توریستی برای اتباع خارجی به‌غیراز اروپایی‌های تمدید نخواهد شد؛ بنابراین، ثبت شرکت یکی از راه‌های تمدید اقامت در ترکیه محسوب می‌شود. در نهایت، بعد از گذشت ۵  سال اقامت دائم ترکیه را دریافت خواهید کرد.

اگرچه هنوز خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین و آسان‌ترین راه‌های اخذ اقامت ترکیه است، اما همه سرمایه‌گذاران این روش را نمی‌پسندند. افرادی که می‌خواهند در ترکیه زندگی کنند و کسب و کار خودشان را داشته باشند، راه اندازی کسب و کار در این کشور را ترجیح می‌دهند. برای شروع ثبت شرکت ابتدا باید به اداره مالیات بروید و کد مالیاتی موسس شرکت را دریافت کنید. بعد از آن باید به اداره ثبت شرکت‌ها بروید و مراحل مورد نیاز را برای ثبت شرکت طی کنید. مشاوران الماس گروپ در تمام طول مسیر در کنار شما هستند تا بدون مشکل و صرف وقت فراوان این مراحل را با موفقیت به سرانجام برسانید.

هزینه ثبت کسب و کار در ترکیه

هزینه ثبت شرکت در ترکیه بستگی به نوع شرکت انتخابی دارد. به‌عبارت‌دیگر، هزینه ثبت انواع شرکت متفاوت است و شما باتوجه‌به نوع شرکتی که انتخاب می‌کنید، هزینه متفاوتی را می‌پردازید. شرکت‌های زیر از انواع متداول ثبت شرکت در ترکیه هستند:

  • ثبت شرکت شخصی در ترکیه
  • ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا لیمیتد در ترکیه
  • ثبت شرکت سهامی یا آنونیم در ترکیه

هزینه ثبت کسب و کار در ترکیه در شرکت‌های مختلف به‌صورت زیر است:

  • هزینه ثبت شرکت شخصی در ترکیه: حدود ۳۰۰۰ لیر
  • هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه: حداقل ۱۰۰۰۰ لیر
  • هزینه ثبت شرکت سهامی در ترکیه: حداقل ۲۰۰۰۰ لیر

اینکه کدام نوع شرکت را ثبت کنید، بستگی به هدف کسب و کار شما دارد. اگر کسب و کار محدودی دارید و نیازی به استخدام افراد ندارید، ثبت شرکت شخصی در ترکیه برایتان مناسب‌تر است. ثبت شرکت شخصی در کمتر از یک هفته انجام می‌شود و دغدغه زیادی برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه نخواهید داشت. بااین‌حال، حداقل‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه برای ایرانیان با ثبت شرکت سهامی همخوانی دارد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم برای ثبت شرکت در ترکیه از مشاوران الماس گروپ کمک بگیرید. اگر به اشتباه درگیر مسائل قانونی ثبت شرکت شوید، وقت و هزینه بسیاری را در این راه هدر می‌دهید.

هزینه راه اندازی کسب و کار در ترکیه

هزینه ثبت شرکت در ترکیه و هزینه راه اندازی کسب و کار در ترکیه دو هزینه جدا از هم هستند. نوع شرکت، میزان سرمایه‌گذاری، نوع خدمات و تعداد نیروی کار از مواردی هستند که هزینه راه اندازی کسب و کار در ترکیه را مشخص می‌کنند. علاوه بر این، خیلی فرق می‌کند که خودتان صاحب ملک باشید یا بخواهید هر ماه اجاره پرداخت کنید! هزینه اجاره دفتر، حقوق حسابدار رسمی، هزینه‌های جانبی، هزینه مالیات بر درآمد شرکت و هزینه حقوق کارمندان از هزینه‌های پیش روی شما هستند. به‌عنوان‌مثال، شما باید ماهیانه حداقل ۶۰۰ لیر به حسابدار پرداخت کنید. به همین دلیل، هزینه راه اندازی کسب و کار کوچک به‌هیچ‌وجه قابل‌مقایسه با هزینه راه اندازی کسب و کارهای بزرگتر نیست. پس هزینه راه اندازی کسب و کار را در نهایت نوع کسب و کار شما مشخص می‌کند! 

خرید کسب و کار در ترکیه

سرمایه‌گذاران خارجی که مایل به راه اندازی کسب و کار در ترکیه هستند و نمی‌خواهند مراحل ثبت شرکت را طی کنند، خرید شرکت یا خرید کسب و کار در ترکیه را انتخاب می‌کنند. آنها ترجیح می‌دهند شرکتی با سابقه درخشان را بخرند و نگرانی‌‌های راه اندازی یک کسب و کار نو پا را نداشته باشند. مثلا شما به‌جای اینکه یک رستوران جدید بخرید، رستورانی با ۱۰ سال سابقه موفق می‌خرید! در این شرایط، همه اموال تجاری و حساب‌های بانکی به خریدار جدید منتقل می‌شود و نگرانی خاصی از این نظر نخواهید داشت. فقط باید ببینید چرا مالک فعلی می‌خواهد کسب و کار خود را رها کند! شاید این شرکت در آستانه ورشکستگی باشد و شما از آن خبر نداشته باشید. علاوه بر این، قبل از خرید کسب و کار در ترکیه همه پرونده‌های مالیاتی شرکت را بررسی کنید تا پس از خرید مسئولیتی در برابر هزینه‌های پیشین شرکت نداشته باشید.

تامین نیروی شرکت در ترکیه

دولت ترکیه با هدف جذب سرمایه‌های خارجی و افزایش فرصت‌های شغلی برای شهروندان ترک، مجوز ثبت شرکت اتباع خارجی در ترکیه را صادر کرده است. به‌عبارت‌دیگر، دولت به دنبال این است که سرمایه‌گذاران خارجی باعث اشتغال‌زایی برای شهروندان شوند. به همین دلیل، قوانینی را برای استفاده اجباری از نیروی کار ترک در شرکت‌ها تصویب کرده است. مثلا به‌ازای استخدام هر نیروی کار ایرانی، باید ۵ نیروی کار ترک استخدام کنید.

طبق آخرین تغییرات قوانین دولتی ترکیه، استفاده از کارمند ترک بستگی به اساسنامه شرکت دارد. در گذشته، حتما باید ۵ کارمند را برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه استخدام می‌کردید، اما در حال حاضر اینطور نیست. طبق اساسنامه شرکتی که ثبت می‌کنید، تعداد کارمندان ترک مشخص می‌شود.  

اخذ فرانچایز (نمایندگی) در ترکیه

اخذ فرانچایز در ترکیه یا اخذ نمایندگی در ترکیه یکی از روش‌های کم‌ریسک سرمایه‌گذاری در ترکیه است. افرادی که نمی‌خواهند ریسک‌های سرمایه‌گذاری در یک شرکت جدید را بپذیرند یا تجربه کمی برای ورود به بازار کسب و کار دارند، این مدل سرمایه‌گذاری را ترجیح می‌دهند. شروع سرمایه‌گذاری در یک کشور جدید می‌تواند با ترس و نگرانی زیادی همراه باشد، اما اخذ فرانچایز در ترکیه تا حد زیادی این نگرانی‌ها را کاهش می‌دهد.

حالا فرانچایز دقیقا چیست و اخذ نمایندگی در ترکیه چه معنایی دارد؟ اگر شما حق امتیاز استفاده از یک برند یا مدل کسب و کار را خریداری کنید، خرید فرانچایز را انجام داده‌اید! به‌عبارت‌دیگر، اگر شما نمایندگی یکی از برند‌های معتبر ترک یا دیگر برند‌های فعال در کشور ترکیه را بگیرید، یعنی فرانچایز در ترکیه را اخذ کرده‌اید. در حال حاضر، برندهای بسیار معروفی در ترکیه فعال هستند که گزینه‌های خوبی برای فرانچایز محسوب می‌شوند. برند معروف پوشاک ال سی وایکیکی یکی از این برندها است.

مشاوره کسب و کار در ترکیه

ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در ترکیه برای افرادی که با هدف سرمایه‌گذاری این کار را انجام می‌دهند و افرادی که با هدف اخذ اقامت ترکیه این کار را انجام می‌دهند، متفاوت است. به همین دلیل، شما به اطلاعات جامع و کاملی از شرایط ترکیه و انواع ثبت شرکت در ترکیه نیاز دارید تا بتوانید سرمایه‌گذاری مطمئنی انجام دهید.

انتخاب مشاوره کسب و کار در ترکیه شما را چندین قدم از دیگر رقبایتان پیش می‌اندازد. یک مشاور مانند راهنمایی راه بلد شما را از راه‌های میان بر به مقصد می‌رساند. کارشناسان الماس گروپ از آخرین تغییرات در قوانین ترکیه آگاه هستند و می‌توانند در زمینه ثبت شرکت و اخذ مجوزهای کسب و کار در ترکیه شما را همراهی کنند.

نوشتن دیدگاه