اخذ اقامت ترکیه

همه افرادی که قصد اقامت بیش از سه ماه و برای اهدافی مثل اسکان، کار یا تحصیل را در کشور ترکیه دارند باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کنند. این اجازه اقامت به این معنی است که می‌توانید مثل شهروند ترکیه در آن زندگی، تحصیل و کار داشته باشید. 

اقامت ترکیه و مهم‌ترین چیزهایی که باید درباره آن بدانید

شرایط آسان اخذ اقامت ترکیه و نزدیکی به ایران، این کشور را به مهمترین مقصد مهاجرت ایرانیان در سال‌های گذشته تبدیل کرده است. متقاضیانی که می‌خواهند سالانه بیش از ۳ ماه در ترکیه اقامت داشته باشند و به‌راحتی در ترکیه کار کنند، باید اقامت ترکیه را دریافت کنند. اخذ اقامت ترکیه به شما این امکان را می‌دهد که مانند یک شهروند ترکی در این کشور زندگی کنید، حساب بانکی باز کنید، تحصیل کنید و از حقوق شهروندی برخوردار شوید. علاوه بر این، اگر شما شهروند ترکیه شوید و پاسپورت این کشور را دریافت کنید، بسیار راحت‌تر به کشورهای دیگر سفر می‌کنید. مزیتی که با پاسپورت ایرانی سال به سال سخت‌تر می‌شود!

اقامت ترکیه در یکی دو سال اخیر سهم زیادی از تبلیغ‌های ماهواره‌ای و اینترنتی را داشته است. خیلی از افراد و شرکت‌های مهاجرتی مختلف به بهانه دریافت اقامت ترکیه تلاش می‌کنند تا مشتریان و سرمایه‌گذاران را جلب و با وعده ویزای ترکیه دارایی‌ها و سرمایه افراد را دریافت کنند. اگر قرار باشد خوش‌بینانه به این قضیه نگاه کنیم و عینک بدبینی را از چشم برداریم، ممکن است بعضی از این شرکت‌ها چندین برابر هزینه واقعی فرآیند دریافت کارت اقامت ترکیه یا کمیلیک ترکیه از شما پول بگیرند. به همین دلیل در وهله اول بسیار مهم است که سراغ چه شرکت و مشاوری می‌روید و بتوانید از اعتبار و اعتماد به آنها مطمئن باشید. نکته دومی که کمک می‌کند تا این مسیر را با آگاهی بیشتری جلو ببرید اطلاع از مراحل، روش‌ها و مدارکی است که برای شرایط اقامت در ترکیه باید داشته باشید. اگر اطلاعاتی در این باره ندارید و دنبال اقامت دائم ترکیه هستید، خواندن این مطلب از الماس گروپ کمک می‌کند تا مسیر برایتان روشن‌تر شود. همراه ما بمانید.

شرایط اقامت در ترکیه ۲۰۲۲

همه افرادی که قصد اقامت بیش از سه ماه و برای اهدافی مثل اسکان، کار یا تحصیل را در کشور ترکیه دارند باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کنند. این اجازه اقامت به این معنی است که می‌توانید مثل شهروند ترکیه در آن زندگی، تحصیل و کار داشته باشید. یک گواهینامه رانندگی ترکیه‌ای دریافت کنید، شماره مالیاتی بگیرید، حساب بانکی باز کنید، ملک بخرید. همچنین خیلی از امکانات و شرایط دیگر که فقط برای شهروندان ترکی قابل‌استفاده است، برای افرادی که اقامت ترکیه را دریافت می‌کنند هم فراهم خواهد شد. اگر هدف شما از رفتن به ترکیه فقط به‌قصد کار باشد فقط نیاز به مجوز کار دارید که به‌عنوان اجازه اقامت هم خواهد بود، اما اگر قصد اقامت کاری نیست و می‌خواهید برای ادامه تحصیل یا همراه خانواده خود به ترکیه مهاجرت کنید، نیاز به کارت اقامت ترکیه دارید.

اتباع خارجی که می‌خواهند بیش از ۳ ماه یا ۹۰ روز (بیش از مدت‌زمان ویزا) در ترکیه اقامت داشته باشند یا برای مهاجرت به ترکیه اقدام کنند، باید مجوز اقامت در ترکیه را اخذ کنند. در غیر این صورت، اقامت آنها در ترکیه غیرقانونی تلقی می‌شود.

خرید ملک در ترکیه یکی از آسان‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌های اخذ اقامت ترکیه است و گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شود. آمار بالای خرید خانه توسط ایرانیان نشان می‌دهد که تا چه اندازه برنامه اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک موردتوجه متقاضیان ایرانی قرار دارد. البته راه‌‌های گرفتن اقامت ترکیه متفاوت است و شما باید مسیری را بروید که با شرایطتان سازگاری بیشتری داشته باشد. اقامت تحصیلی، اقامت کاری ترکیه، اقامت از طریق خرید ملک، اقامت از طریق سرمایه‌گذاری و اقامت از طریق ازدواج از شرایط اقامت در ترکیه در سال 2022 هستند

چه کسانی به مجوز اقامت ترکیه نیاز دارند:

هر فردی که به‌قصد اقامت بیش از سه ماه در این کشور به ترکیه نقل‌مکان می‌کند، پس از ورود باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کند. بدون اجازه اقامت، اقامت شما در ترکیه غیرقانونی تلقی می‌شود.

اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، از این شرط معاف خواهید شد:

 • شما یک «گواهی ثبتی» برای درخواست حفاظت بین‌المللی (پناهندگی) دارید.
 • بر اساس کنوانسیون‌های متقابل یا چندجانبه که جمهوری ترکیه هم عضو آن است، افرادی که تقاضای درخواست حافظت بین‌المللی داشته باشند از دریافت مجوز اقامت ترکیه معاف هستند.
 • شما یک افسر دیپلماسی یا کنسولگری هستید که در ترکیه دفتر دارید.
 • شما برای دفاتر نمایندگی مؤسسات بین‌المللی در ترکیه کار می‌کنید.
 • شناسنامه شما حاوی یکی از عناوین زیر باشد:
  • متقاضی و دارنده حمایت بین‌المللی
  • بی تابعیتی
  • داشتن یک مجوز کار معتبر

انواع اقامت ترکیه

مدت‌زمان اقامت و هدف از اقامت هر فرد در ترکیه متفاوت است. این تفاوت‌ها باعث شده که انواع اقامت ترکیه را به ۶ دسته کلی زیر تقسیم‌بندی کنند:

 • اجازه اقامت کوتاه مدت (short-term residence permit): یک‌ساله
 • اجازه اقامت خانوادگی (family residence permit): دوساله
 • اجازه اقامت دانشجویی (student residence permit): مدت‌زمان تحصیل
 • اجازه اقامت طولانی مدت (long-term residence permit): بدون محدودیت زمانی
 • اجازه اقامت بشر دوستانه (humnitrin residence permit): یک‌ساله
 • اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان (residence permit for victims of human trafficking): حداکثر 3 سال

باتوجه‌به اینکه هر فرد با دلایل مختلفی برای اقامت ترکیه درخواست می‌دهد، انواع اقامت ترکیه را به روش بالا دسته‌بندی کرده‌اند. مثلا شما می‌توانید از طریق تحصیل در ترکیه درخواست اقامت دانشجویی بدهید یا برای گردشگری در ترکیه درخواست اقامت کوتاه مدت بدهید.

اجازه اقامت کوتاه‌مدت

همان‌طور که از اسم این نوع اقامت متوجه خواهید شد، این روش اقامت کوتاه‌مدتی را برای شما در ترکیه فراهم می‌کند و همچنین بیشترین درخواست را بین سایر مجوز‌های اقامت ترکیه دارد. متقاضیان می‌توانند اجازه این اقامت را برای هر یک از اهداف زیر درخواست داده و بعد از موافقت با درخواست آنها، اقامت کوتاه‌مدت ترکیه را دریافت کنند:

 • برای تحقیقات علمی
 • برای ایجاد ارتباطات تجاری یا تجارت
 • برای شرکت در یک برنامه آموزشی ضمن خدمت
 • برای اهداف آموزشی یا مشابه در چارچوب برنامه‌های تبادل دانشجو
 • اقامت توریستی ترکیه
 • برای شرکت در دوره‌های آموزش ترکی
 • شهروندان جمهوری ترک قبرس شمالی

اجازه اقامت خانواده

تبعه ترکیه که یک همسر خارجی دارد می‌تواند همسر و فرزندان خود را به‌عنوان افراد تحت تکفل خودش معرفی کرده و کار اقامت ترکیه را برای خانواده خود دریافت کند. فردی که برای دریافت این اجازه اقامت اقدام می‌کند باید درآمد کافی برای حمایت از متقاضیان اجازه اقامت داشته باشد تا بتواند مجوز اقامت ترکیه را دریافت کند.

مجوز اقامت دانشجویی

 اگر قصد ثبت‌نام در آموزش ابتدایی یا متوسطه در ترکیه را دارید، می‌توانید اجازه اقامت دانشجویی دریافت کنید. البته، اگر از قبل مجوز اقامت خانوادگی دارید، به این مجوز نیاز نخواهید داشت.

 همچنین افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS) و آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) دارند هم واجد شرایط درخواست برای اقامت دانشجویی خواهند بود.

 

مجوز اقامت بشردوستانه

اگر بدون ویزا یا اجازه اقامت معتبر در ترکیه هستید، اما تصمیمی برای اخراج شما اتخاذ نشده است، منتظر اخراج خود هستید یا به دلایل اضطراری نمی‌توانید به کشور محل اقامت خود بازگردید، می‌توانید برای این اجازه اقامت اقدام کنید.

اقامت دائم ترکیه

بسیاری از افراد تفاوتی بین اقامت موقت ترکیه و اقامت دائم ترکیه قائل نیستند و این دو را به‌جای هم استفاده می‌کنند. اگر شما هم تا به امروز این دو اقامت را باهم اشتباه گرفته‌اید، اشکالی ندارد. از امروز نگاهی متفاوت به انواع اقامت در ترکیه داشته باشید. شرایط اقامت موقت ترکیه با شرایط اقامت دائم ترکیه کاملا متفاوت است و بی‌توجهی به آن شما را در ادامه به دردسر خواهد انداخت. اگر می‌خواهید ترکیه را خانه دائمی خود کنید، شرایط اقامت دائم در ترکیه را یاد بگیرید. در این صورت با اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه بهتر آشنا خواهید شد.

افرادی که حداقل به مدت هشت سال بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته باشند با مجوز اقامت صادر شده توسط مقامات ترکیه، می‌توانند درخواستی برای مجوز طولانی‌مدت اقامت ترکیه که اعتبار نامحدودی دارد، ارائه کنند. با ارائه این درخواست و گرفتن موافقت برای درخواست آنها، افراد متقاضی به‌عنوان شهروند ترکیه و با اقامت دائم ترکیه می‌توانند در این کشور زندگی کنند.

 توجه داشته باشید که اگر برای مدت مشخص شده در ترکیه به‌عنوان پناهنده، پناهنده مشروط، دارندگان مجوز اقامت بشردوستانه و حمایت موقت در ترکیه اقامت داشته‌اید، واجد شرایط درخواست برای اقامت طولانی‌مدت نیستید.

شرایط اقامت دائم در ترکیه

افراد زیر برای درخواست اقامت طولانی مدت یا اقامت ترکیه واجد شرایط هستند:

 • اقامت مداوم و بدون وقفه به مدت ۸ سال در ترکیه
 • عدم دریافت کمک هزینه از دولت در طول ۳ سال گذشته
 • اثبات درآمد کافی برای خود و افراد تحت پوشش
 • داشتن بیمه درمانی معتبر
 • عدم سوء پیشینه
 • پناهنده نبودن و عدم دریافت کمک‌های بشر دوستانه

اگر برای اخذ اقامت دائم ترکیه این شرایط را ندارید، خرید ملک در ترکیه را امتحان کنید. با خرید یک ملک به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار، اقامت دائم و شهروندی ترکیه را دریافت می‌کنید. بعد از آن می‌توانید با پاسپورت ترکیه به کشور‌های زیادی بدون ویزا سفر کنید و راحت‌تر ویزای شنگن را بگیرید.

برای درخواست مجوز اقامت ترکیه باید مراحل مختلفی را دنبال کنید. اولین چیزی که باید بدانید این است که باید ظرف یک ماه پس از ورود به ترکیه برای اجازه اقامت اقدام کنید.
تصمیم بگیرید که برای کدام نوع اجازه اقامت می‌خواهید درخواست دهید و سپس درخواست آنلاین را در وب‌سایت وزارت کشور ترکیه تکمیل و ثبت کنید. اطلاعات لازم برای ثبت درخواست شامل اطلاعات زیر است:

 1. نام و نام خانوادگی
 2. تاریخ تولد
 3. نام والدین
 4. ملیت
 5. اطلاعات تماس

 سپس باید به سایت «سیستم قرارهای مرکزی» مراجعه کرده و از نزدیک‌ترین دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت وقت بگیرید. در واقع، باید فرمی را با اطلاعات و آدرس خود در ترکیه تکمیل کنید. سپس آدرس نزدیک‌ترین دفتر DGMM و لیست مدارک موردنیاز، تاریخ های موجود برای مراجعه به اداره را چک کرده و در زمان مقرر به اداره دفتر مدیریت مهاجرت نزدیک خود مراجعه کنید.

مدارک موردنیاز برای اجازه اقامت ترکیه

برای ارائه درخواست اقامت باید در روزی مقرر مدارک موردنیاز را به نزدیک‌ترین دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت خود تحویل دهید. مدارک موردنیاز برای اجازه اقامت ترکیه به شرح زیر است:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • چهار عکس بیومتریک
 • اصل پاسپورت
 • کپی محضری گذرنامه یا سند مسافرتی
 • اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت

شما باید ثابت کنید که حداقل ۵۰۰ یورو برای هر ماه که در ترکیه سپری می‌کنید در بانک خود دارید یا مدرکی ارائه دهید که نشان دهد این مبلغ را ماهانه دریافت خواهید کرد.

 • مدارک بیمه سلامت
 • راندوو
 • نوتری کردن اجاره‌نامه
 • فیش دارایی و شهرداری

توجه داشته باشید که باتوجه‌به وضعیت شما، نوع اجازه اقامتی که برای آن درخواست می‌کنید و ملیت شما، ممکن است مجبور شوید مدارک اضافی را ارائه دهید. مطمئن شوید که همه مدارک لازم را قبل از مراجعه آماده کرده‌اید یا دسترسی به این مدارک برای شما آسان است و در صورت لزوم، هر زمانی که نیاز باشد می‌توانید مدارک درخواستی اضافی را ارائه دهید.

شرایط گرفتن کارت کیملیک ترکیه

کارت اقامت ترکیه یا کارت کیملیک ترکیه برای اتباع خارجی که می‌خواهند بیشتر از ۳ ماه در ترکیه بمانند، صادر می‌شود. ایرانیان می‌توانند بدون ویزا ۳ ماه در ترکیه بمانند، اما بعد از آن به اخذ اقامت ترکیه نیاز پیدا می‌کنند. کارت کیملیک ترکیه مانند کارت ملی است و هویت شهروندان ترکی را نشان می‌دهد. زمانی که شما مجوز اقامت ترکیه را دریافت کنید، کارت کیملیک برایتان صادر می‌شود. اگر نتوانید از راه‌های گفته شده (اقامت تحصیلی، اقامت کاری، اقامت با خرید ملک و ...) اقامت ترکیه را اخذ کنید، شرایط گرفتن کارت کیملیک ترکیه را نخواهید داشت. علاوه بر این، داشتن بیمه درمانی، عدم سوء پیشینه و درخواست کیملیک در زمان مناسب برای گرفتن کارت کیملیک ترکیه ضروری هستند.

مراحل گرفتن کیملیک ترکیه

نحوه اخذ کارت کیملیک ترکیه مراحلی دارد که باید قدم‌به‌قدم انجام دهید. در غیر این صورت از کارت کیملیک خبری نیست! مراحل زیر را برای گرفتن کیملیک ترکیه به خاطر سپارید:

 • خرید بیمه درمانی
 • تکمیل فرم درخواست کیملیک
 • دریافت کد مالیاتی
 • مهر کردن اجاره‌نامه یا مدارک در دفاتر اسناد رسمی
 • پرداخت هزینه
 • مصاحبه در اداره مهاجرت

در روز مصاحبه، مدارک موردنیاز برای گرفتن کارت کیملیک ترکیه را به همراه داشته باشد. اگر نقصی در مدارک شما وجود داشته باشد، تکمیل پرونده و صدور کارت به تعویق می‌افتد؛ بنابراین در تاریخ معین همراه با مدارک گفته شده به اداره مهاجرت مراجعه کنید.

اقامت ترکیه با خرید خانه از طریق الماس گروپ

طبق آخرین تغییرات در سال ۲۰۲۲، افرادی که دارای اموال غیرمنقول به ارزش حداقل ۷۵ هزار دلار در ترکیه هستند، اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه را دارند. برای اخذ اقامت دائم و شهروندی ترکیه، خرید ملک به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار لازم است.

چرا همین حالا با شرکت الماس گروپ تماس نمی‌گیرید و شرایط خود را برای اخذ اقامت ترکیه بررسی کنید؟ این شرکت بیش از 20 سال است که در زمینه سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک فعالیت می‌کند. در حال حاضر نیز به‌طورجدی در زمینه خرید ملک در ترکیه و مهاجرت به ترکیه فعال است. 

قانون جدید اداره مهاجرت برای متقاضیانی که با اجاره‌نامه برای دریافت اقامت ترکیه اقدام می‌کنند:

افرادی که باری اولین‌بار به کشور ترکیه مراجعه می‌کنند و می‌خواهند با ارائه اجاره‌نامه اقامت داشته باشند باید طبق شرایط جدید اداره مهاجرت درخواست خود را به این اداره ارائه کنند. اولین شرطی که از طرح اداره مهاجرت مطرح شده است حضور مالک و مستأجر در نوتر (دفترخانه) است. در نوتر باید اجاره‌نامه را ثبت محضری کنند تا یک سند رسمی و قابل‌قبول باشد و برای ارائه همراه با مدارک اقامت ترکیه، این سند را هم به دفتر مهاجرت تحویل دهند.
درباره شرایط دریافت ترکیه از طریق خرید ملک در مطالب قبلی هم به طور کامل توضیح داده‌ایم که می‌توانید با مطالعه آن از هزینه لازم برای خرید خانه، مدت‌زمان نگهداری خانه و ... را هم آگاه شوید.

جمع‌بندی

تلاش کردیم تا در این مطلب از اقامت ترکیه هر نکته و مدارکی که برای شرایط اقامت ترکیه لازم دارید را با شما به اشتراک بگذاریم. انجام این مراحل وقتی یک مشاور و وکیل کارکشته و متخصص کنار شما باشد آسان‌تر و سریع‌تر خواهد شد. اگر دنبال یک وکیل مهاجرتی موفق و باتجربه می‌گردید، ما در الماس گروپ همراه شما هستیم تا این مسیر را روشن و بدون ابهام نشانتان دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از شرایط خرید خانه در ترکیه و گرفتن اقامت یا مدارک لازم برای اقامت ترکیه باتوجه‌به اطلاعات و مدارکی که برای ایرانی‌ها ضرورت دارد، با ما در الماس گرود تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه