کشور ترکیه با فراهم کردن قوانین جدید مهاجرتی و همچنین هزینه های مناسب زندگی در کنار اقتصاد رو به‌ رشد به یکی از بهترین مقصد ها در منطقه برای مهاجرت مبدل شده است. امروز قصد داریم به ۷ روش اصلی اخذ اقامت ترکیه بپردازیم.

این روش ها عبارتند از:

۱– کاری

اقامت از طریق ویزای کار و مشغول شدن در یک شرکت ترک

در این روش ابتدا میبایست از سمت یک شرکت ترک به شما دعوت به همکاری شود. بعد از بررسی وزارت کار و انجام مراحل، اجازه یک سال اقامت در ترکیه را بدست می‌آورید. توجه داشته باشید لازمه دریافت نتیجه مثبت از این طریق آن است که فرد بیکاری با تخصص و حرفه شما در ترکیه وجود نداشته باشد. زیرا اولویت با اتباع ترک است و بخشی از تحقیقات وزارت کار نیز به همین منظور صورت می‌گیرد. برای تمدید دوباره ویزای کار از دو ماه قبل از پایان مدت اعتبار تا نهایت ۱۵ روز پس از اتمام آن می‌توان اقدام کرد. افراد خارجی می‌توانند پس از حداقل ۵ سال اشتغال در ترکیه، ویزای کار دائمی را بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال ترکیه بدست ‌آورند. در این راه اگر شما به مدت پنج سال شرط عدم خروج سالانه بیش از ۶۰ روز را رعایت کرده‌باشید، صاحب پاسپورت ترکیه خواهید شد.

۲ – توریستی

اقامت از طریق اجاره خانه، تهیه مدارک گردش حساب و اخذ سوء پیشینه

به این روش اقامت از طریق اجاره ملک نیز گفته می‌شود و برای کسانی است که می‌خواهند بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه بمانند. همچنین اگر از اقامت شما ۶ ماه گذشته باشد می‌توانید برای مجوز کار در ترکیه اقدام کنید و از طریق یک کارفرمای ترک استخدام شوید. در این روش پس از ارائه مدارک مورد نیاز و هشت سال اجاره ملک، اقامت دائم ترکیه تحت شرایطی خاص به شما اعتا می‌شود. فقط توجه داشته باشید این هشت سال تمدید سالیانه باید به طور متوالی و بدون وقفه صورت بگیرد. در این صورت پس از سال هشتم دیگر نیازی به تمدید سالیانه نیست و اقامت دائم ترکیه به شما داده می‌شود.

۳– دانشجویی

از طریق فارق التحصیلی و اشتغال

با تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بسیاری از دانشجویان بین المللی، پس از تحصیل تمایل پیدا میکنند در صنعت رو به رشد ترکیه شرکت کنند و در جستجوی یک شغل تمام وقت در این کشور باشند. بر اساس قوانین دولت ترکیه، دانشجویان خارجی پس از اتمام تحصیل مجاز هستند به مدت یکسال اقامت خود را برای پیدا کردن شغل مناسب تمدید دوباره کنند. البته لازم به ذکر است که متقاضیان اقامت میباسیتی مجوز کار قانونی و همینطور رزومه شایسته خود را برای این کار داشته باشند.

۴– ازدواج

از طریق ازدواج با یک شهروند ترک 

اولین نکته ای که می‌توان در اقامت ترکیه از طریق ازدواج در نظر داشت این است که شخصی که میخواهید با او ازدواج کنید باید دارای ملیت ترکیه باشد و از ازدواج با پناهنده‌ها و مهاجران دیگر نمی‌توان اقامت گرفت. روند تایید گرفت اقامت از طریق ازدواج ممکن است ۳ تا ۵ سال به طول بیانجامد و بخش عمده این زمان نیز صرف تحقیق مسئولین درباره حقیقی بودن ازدواج می‌شود که مبادا ازدواج قراردادی و صوری باشد. لذا اقدام از این روش به هیچ‌وجه به عنوان ترفندی برای اقامت گرفتن توصیه نمی‌شود. نکته دیگر اینکه برخی از قوانین کشور مبدا در قرداد ازدواج اعمال می‌شوند. مثلا برای ازدواج دختر، اجازه پدر ضروری است. همانطور که اشاره شد دریافت اقامت از این طریق بسیار زمان بر است و در این برهه تنها راه ماندن در ترکیه ویزای توریستیست که شمارا وادار میکند هر ۸۹ روز یکبار از ترکیه خارج شوید.

۵– پناهندگی

روش غیرقانونی و غیرقابل بازگشت

بهتر است این روش برای اقامت در نظر گرفته نشود و از طریق قانونی برای اقامت اقدام شود. وضعیت کمپ‌های پناهندگی اغلب نامطلوب بوده و احتمال ابطال اقامت بسیار بالاست. همچنین افراد پناهنده حق پناهندگی در شهر‌های استانبول، آنکارا، ازمیر، ادیرنه و آنتالیا را ندارند.

۶– ثبت شرکت

از طریق ثبت شرکت در ترکیه در حضور تمام شرکا

پس از ثبت شرکت در ترکیه شما می‌توانید اقامت ترکیه را به طور موقت برای ۵ سال، و بعد از آن از ۳ تا ۵ سال به طور دائم دریافت کنید. بانک های ترکیه موقعیت خوبی برای تجارت و تعامل بین المللی ایجاد کرده اند و شما می‌توانید با بهره وری از خدمات LC و بدست آوردن اعتبار، به سادگی آزاد از تحریم های جهانی به تجارت بپردازید.

۷– خرید ملک

از طریق خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار

یکی از آسان‌ترین و مطمئن‌ترین راه های کسب اقامت دائم ترکیه، اخذ اقامت از طریق خرید ملک است که برای مهاجران فراهم شده. گذشته بر این برای اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، مهاجران میباسیتی ملکی به ارزش حداقل یک میلیون دلار را خریداری می‌کردند. اما طبق قوانین ۲۰۱۸ ترکیه، این عدد به ۲۵۰ هزار دلار تغییر کرده که این موضوع به امر اقامت ترکیه سهولت بسیاری بخشیده است، اما در سال ۲۰۲۲ طبق قوانین این مبلغ به ۴۰۰ هزار دلار تغییر کرده است. در این روش پس از خرید ملک، پس از حداکثر ۲ ماه اقامت دائم ترکیه به شما اهدا می‌شود. در نظر داشته باشید که خرید ملک در ترکیه امتیاز بیشتری را نسبت به اقامت توریستی به همراه دارد و در اقامت توریستی احتمال رد و باطل شدن درخواستتان مطرح است. همچنین با خرید ملک در ترکیه شما می‌توانید از مزایای شهروندی در ترکیه بهره‌مند شوید.


الماس گروپ با سال ها تجربه در زمینه اقامت ترکیه و خرید ملک آماده ارائه هرگونه مشاوره و خدمت به شما عزیزان است. مشاورین مجرب فارسی زبان ما در ترکیه آماده پاسخ گویی به شما هستند. شما میتوانید از طریق تلفن و واتساپ شماره زیر با ما در ارتباط باشید

کسب اقامت دائم ترکیه با متخصصان الماس گروپ

مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ترکیه و ایران

(تلفن و واتس اپ)